99,1% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1138Nie polecam9

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Karton - Droga przez życie. Jak powstaje opakowanie? 5
Karton - Życie i "Twórczość". Jak powstaje opakowanie?

Pakując ubrania w kartony do przeprowadzki nie zastanawiamy się nigdy, jaką przeszłość skrywa to brązowe pudełko.  Nie dziwne.  Ale może…
po spakowaniu, na spokojnie, przy kawie? Pisaliśmy o historii jego powstania (znajdziesz tutaj), ale nie omawialiśmy dogłębnie procesu uzyskiwania. Chodźcie z nami!

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadzenie. Zapoznaj się z niezbędnymi pojęciami!

 
Makulatura-> Niepotrzebne lub zniszczone wyroby papiernicze, nadające się do produkcji nowego papieru albo wykorzystania w innych celach niż były przeznaczone początkowo.

Recykling -> Jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Jest to, w potocznym wyjaśnieniu ponowne zużycie materiałów.

 

Początek wszystkiego  

Czemu służy wyróżnianie poszczególnych pojęć? Wyjaśniamy. Recykling makulatury to zalążek przyszłego opakowania z kartonu. A to dlatego, że arkusze papieru składające się na tekturę powstają w 100% z metody ponownego zużycia surowców.

 

Przed narodzinami tektury -> Etapy recyklingu makulatury

  1. Makulatura „jedzie” do wyspecjalizowanych punktów zbioru odpadów celulozowych. Tam następuje proces wstępnego sortowania. Wyroby papiernicze klasyfikuje się do poszczególnych kategorii (A, B, C lub D), określonych ze względu na jakość.
  2. Oczyszczenie i sprasowanie makulatury, która nawijana jest na bele. W tej postaci surowiec trafia do papierni, gdzie dokonywane są dalsze etapy recyklingu.
  3. Proces mieszania papieru z gorącą wodą . Odbywa się w instalacjach rozwłókniających (nisko lub wysoko stężeniowych lub w bębnach rozwłókniających), a w jego wyniku wyodrębnione zostają włókna celulozowe. Papier natomiast zostaje oczyszczony i rozdrobniony.
  4. Za pomocą hydrocyklonów, z papierowej masy usuwane są zbędne elementy, takie jak: piach, kamyki, szkło, tekstylia, drewno, metale, zszywki, spinacze itp.
  5. Masa zostaje umieszczona w sortownikach i podlega frakcjonowaniu.
    Frakcjonowanie pozwala na podzielenie papierowej masy ze względu na długość włókien celulozowych.
  6. Odbarwianie w procesie flotacji (nie obecne w przypadku produkcji tektury litej, falistej i papieru pakowego).
    Flotację stosuje się, gdy istnieje konieczność ponownego nadania surowcowi białej barwy (np. produkcja gazet, bibułek, papieru do pisania). Polega ona na rozdzieleniu rozdrobnionych ciał stałych za pomocą techniki różnicującej zwiżalność składników.
  7. Mycie utworzonej masy za pomocą pras lub filtrów (czasem też zagęszczanie).
  8. Bielenie (opcjonalne). Wykonywane w przypadku dużych jakościowych wymagań wyrobów papierniczych. Standardowo odbywa się przy użyciu substancji chemicznych (kwas formamidynosulfonowy / nadtlenki np. wodoru / podsiarczyn sodowy). Natomiast masę, która zawiera znikome ilości celulozy, wybiela się przy użyciu ozonu i tlenu.
  9. Za pomocą filtrów tarczowych lub ślimakowych pras usuwa się z masy wodę, a następnie zagęszcza.
  10. Wyławianie włókien -> bezpośredni wpływ na zminimalizowanie ilości odpadów.
  11. Etap końcowy – prasowanie masy papierniczej.

 

Dzień dobry, tekturo lita

 Ostatni etap recyklingu makulatury – prasowanie masy papierniczej daje nam efekt końcowy w postaci tektury litej.  Jest to więc produkt w pełni ekologiczny.

 

Dzień dobry, tekturo falista

 Po przeprowadzonym recyklingu makulatury, rozpoczyna się proces uzyskiwania tektury falistej, którą podzielmy sobie na dwa rodzaje: 

 

  • Papier falisty:
  1. Recykling makulatury.
  2. Proces pofalowania papieru w tekturnicy, za pomocą wałów ryflowanych (cylindrach o strukturze pofalowanej) przy wysokiej temperaturze.

 

  • Tektura wielowarstwowa (sklejone ze sobą maksymalnie siedem warstw papieru, na przemian: falistego i gładkiego):
  1. Recykling makulatury.
  2. Papier wędruje na rozbudowany ciąg produkcyjny zwany tekturnicą. Ma ona średnio 100-140 m długości i składa się z wielu współpracujących ze sobą podzespołów i instalacji takich jak: sklejarka pojedyncza, sklejarka podwójna, stół grzewczo-suszący, przekrawacz poprzeczny, zespoły układające arkusze tektury w stosy. Wszystkie procesy produkcji tektury przeprowadzane są właśnie w tekturnicy. Na pierwszy ogień -> odpowiednie arkusze papieru przepuszczane są przez wały ryflowane, które  nadają  tekturze trwale falisty kształt.  Mamy już więc dwa niezbędne budulce tektury wielowarstwowej  - papier gładki i falisty. Co dalej?
  3. Klejenie.
    W procesie klejenia niezbędne jest dostarczenie odpowiedniego ciepła. Odpowiadają za nie specjalne kotły - wytwornice pary opalane gazem lub olejem opałowym. Oczywiście skoro klejenie to najważniejszy jest klej - klej skrobiowy.  Odpowiednie zwoje papierów na warstwę pofalowaną i płaską wprowadzane są do sklejarki pojedynczej, gdzie klejenie się rozpoczyna. Materiał zostaje poddany podgrzaniu i przechodzi pod naciskiem między wałami ryflowanymi w celu ukształtowania w falę.  O rodzaju wytwarzanej tektury i jej cechach użytkowych decyduje dobór zastosowanych wałów.  Na grzbiety tektury falistej nakładana jest niewielka ilość kleju skrobiowego, by w kolejnej fazie podgrzać liner łączony - klejony z flutingiem.  Właściwe połączenie papierów odbywa się pod wpływem temperatury, po przepuszczeniu ich między wałami dociskowymi, a ryflowanymi.  To nic innego, jak opis powstania tektury dwuwarstwowej.
  4. Doklejenie kolejnej zewnętrznej warstwy gładkiej do tektury dwuwarstwowej. Tektura dwuwarstwowa transportowana jest specjalnym mostem do sklejarki podwójnej. Tam ponownie na odkryte grzbiety fal flutingu nakładany jest klej. Tak przygotowana wstęga tektury jest wprowadzana na stół grzewczo-suszący, a pod wstęgę tektury wprowadzany jest papier na warstwę płaską zewnętrzną. Ostateczne klejenie tektury następuje właśnie na stole grzewczo-suszącym.  Pomiędzy powierzchnią podgrzanego stołu, a ruchomym dociskowym pasem przeprowadzana jest wstęga tektury.  Pozwala to na odpowiednie utrwalenie się spoin klejowych. Dla tektury wielowarstwowej, tekturnica musi być wyposażona w większą liczbę warstw.
  5. Sztancowanie.
    Tak przygotowana tektura przekazywana jest do sekcji sztancowania, gdzie następuje wykrawanie na wykrojniku, którego częścią jest nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza. Dzięki temu procesowi możliwe jest odpowiednie nadawanie wyrobom kształtu zewnętrznego i wykonywanie w nich otworów.  Przy produkcji tektury przeznaczonej do wytwarzania kartonów klapowych ważną rolę odgrywa też technologia bigowania. Polega to na nagniataniu miejsc późniejszego zginania.
  6. Kaszerowanie.
    Jest to inaczej charakteryzacja tektury - oklejanie ją cienkim, zadrukowanym papierem. Proces ten zwiększa odporność tektury na czynniki zewnętrzne oraz pozwala stosować na jej powierzchni druk metodą offsetową.  Umożliwia to pełne pokrycie tektury kolorem oraz nadruk na już pomalowanym kartonie. To wszystko wpływa na jakość konstruowanego później opakowania.

 

 

 

Produkcja opakowania z tektury

 

Stworzona tektura falista to budulec każdego kartonu do wysyłki, przeprowadzki, na części samochodowekartonów klapowych, fasonowych i można tak wymieniać i wymieniać.
Jaka jest zatem jej dalsza podróż? Przyjrzyjmy się dokładnie produkcji opakowań tekturowych.

Wiele zależy od rodzaju tektury, która trafia później do zakładów produkcji opakowań. Jak pisaliśmy wcześniej, w tekturnicy dzieje się bardzo wiele i wywodzi się z niej tektura o różnych właściwościach.
Przede wszystkim przygotowana tektura trafia na wykrojnik do cięcia, co ma wielki wpływ na finalny efekt kartonu. By uzyskać gotowy do złożenia karton, poszczególne elementy zespala się klejem bądź zszywkami.  Wszystko zależy jednak od rodzaju kartonu. Przykładowo kartony do archiwizacji, dzięki odpowiedniemu wykrojnikowi są naturalnie przystosowane do złożenia. 


Poza sferą techniczną, ważne są również walory estetyczne i marketingowe, dlatego popularne jest  stosowanie spersonalizowanego nadruku, tu też: maszynowo.  Niekiedy sięga się w magazynach produkcji po metodę kaszerowania, czyli  oklejanie wierzchniej warstwy kartonu  zazwyczaj cienkim, miłym w dotyku papierem, który zwiększa atrakcyjność opakowania kartonowego.

 I to już koniec  sprawozdania o rozkwicie pudełka. Producenci opakowań tekturowych z Polski i ze świata dbają o tajemnice produkcji, więc także Internet stroni od szczegółowych informacji na ten temat.  Jedyne co możemy dla Państwa jeszcze zrobić, to zaprezentować przykłady finalnych produktów, które znajdziecie w sklepie mybox24.pl . Zobaczcie poszczególne kategorie.

 

 

Każdy rodzaj pudełka skrywa inną historię.
Każdy rodzaj pudełka pokonał przeróżne stacje, by móc teraz czekać właśnie na Was i być do Waszej dyspozycji.


Korzystajcie śmiało,
Zespół My Box

Komentarze do wpisu (5)

4 października 2022

http://slkjfdf.net/ - Eriqee Muotoba kql.prcu.mybox24.pl.ixc.dy http://slkjfdf.net/

4 października 2022

http://slkjfdf.net/ - Ejaduhiv Evokoboc gzi.ikar.mybox24.pl.qwv.as http://slkjfdf.net/

4 października 2022

http://slkjfdf.net/ - Lekefagor Oticuhex wdj.hgni.mybox24.pl.dxo.qr http://slkjfdf.net/

4 października 2022

http://slkjfdf.net/ - Ireesuhol Emeuged knq.tpei.mybox24.pl.wff.wk http://slkjfdf.net/

4 października 2022

http://slkjfdf.net/ - Opiyuki Benutibe blk.qikc.mybox24.pl.dab.za http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl