99,2% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1156Nie polecam8

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Historia Pudeł tekturowych: Cz. 3. Kartonowa 0
Historia Pudeł tekturowych Cz. 3

Opakowania kartonowe, czyli legendarny pomysł na wykorzystanie tektury!



 

 

 

 


Starożytność, jako początek opakowania. Pakowanie,  ochrona i transport produktów przed wynalezieniem papieru…

Każda skorupka to prototyp opakowania. Ba, jest nim nawet skórka banana, która izoluje podatny na zniszczenie miąższ.  Jednak najczęściej,   żywność oraz przedmioty życia codziennego człowiek starożytności pakował w szerokie liście, muszle, skóry zwierzęce lub między kawałki drewna. Natomiast 1500 lat p.n.e. w Egipcie narodził się transport towarów. Tamtejsza ludność zaczęła używać szklanych naczyń do przenoszenia napojów.

           

Przełom na przełomie I i II wieku przed naszą erą…

Eksperymentujący Chińczycy szukali alternatyw dla pozyskiwania papieru z jedwabiu, który był bardzo drogi. W końcu się udało, czego efektem był papier pozyskiwany z włókien roślinnych  (przede wszystkim z kory drzewa morwowego) i wykorzystywany do owijania, zabezpieczania żywności. To  początek opakowań z papieru.



Od początków XVII wieku n.e…

Używając opatentowanego w XVI wieku sztywnego papieru gładkiego (tektury litej) i marszczonego (prototyp tektury falistej) , wytwarzano ręcznie formy na kształt kartonowego pudełka do konsumpcji i codziennego użytku.


Transport materiałów przed XIX wiekiem. Poprzednicy dzisiejszego pudełka…   

Na początku była skrzynka – drewniane pudło, na które składały się szorstkie płyty z metalowymi bolcami zbite za pomocą gwoździ.  Tanie kartony do przeprowadzki

Pudełka tekturowe do wysyłki? Nikt o tym nie słyszał.
Od początków XIX wieku coraz lżejsza płyta wiórowa była wykorzystywana jako opakowanie transportowe. To właśnie one były bezpośrednimi poprzednikami opakowania z kartonu.



Źródło: https://trans.info





Pierwszy karton. Rok 1817...

Pierwszy w historii karton wykonany z tektury litej (tek. lit.  w produkcji od 1806 roku)   i użyty w celach komercyjnych. Było to pudełko opracowane dla niemieckiej wojenno-strategicznej gry planszowej The Game of Besieging”.  Niektórzy uważają, że tym „najpierwszym” kartonem było to stworzone w Anglii przez  Malcolma Thornhilla w tym samym roku, jednak nie jest to potwierdzone.
Jak by nie patrzeć, opakowania tekturowe zaczynają nam się rozkręcać.


  Źródło: www.quora.com

     





Rok 1865. Pod koniec wojny secesyjnej…

Papier coraz częściej wypierał tradycyjne bawełniane opakowania na artykuły spożywcze, takie jak mąka i cukier. Bawełna była wówczas trudniej dostępna, gdyż jej plantacje w południowych stanach cierpiały z powodu niedoborów siły roboczej lub (co nie jest pewne) dostarczały surowiec wrogowi z północy.

                                                             
Rok 1871. Debiut tektury falistej, jako opakowania ochronnego...

Amerykanin Albert L. Jones, jak wspomnieliśmy w poprzedniej części, użył po raz pierwszy w historii tektury falistej jednowarstwowej (15 lat po rozpoczęciu produkcji) do zabezpieczania materiałów takich jak szklane butelki wina, lampy, przeznaczone do transportu.
Natomiast 3 lata później (Cz.2.Tekturowa) Oliver Long opatentował tekturę falistą dwuwarstwową (tektura lita obklejona tekturą falistą), która stała się materiałem na późniejsze i dzisiejsze opakowania kartonowe, potrzebujące większej gwarancji wytrzymałości niż opakowania z gładkiej tektury.

 

KARTON WIELOWARSTWOWY.  NOTKA O GENEZIE SKŁADNIKÓW.
Na karton wielowarstwowy składają się warstwy tektury litej sklejone z warstwą tektury falistej.
Tektura falista -> Anglia, 1856 rok.  Twórcy: Edward Healey, Edward Allen (Anglia). Sposób: Opatentowanie maszyny opartej na dwóch karbowanych rolkach, przez które przepuszczano papier w celu pofalowania go.
Tektura lita - > Wiek XVI, miejsce nieznane ( przypuszczenia: Anglia, Francja lub Hiszpania). Sposób: Marszczony, sztywny papier (prototyp tektury falistej) służył jako ozdobna kryza do eleganckich kreacji. Gładki papier, przed poddawaniem procesowi karbowania to inaczej tektura lita.



Wysyłka towarów tuż przed rewolucją Roberta Gaira z 1879 roku…

Odkrycie tektury falistej jako materiału do pakowania, a później – opatentowanie „dwuwarstwówki” wpłynęło na początek kariery pudełka tekturowego przeznaczonego na transport. Dzięki dwóm warstwom pudło było i  jest stabilne i solidne. Dzięki temu zaczęło wypierać poprzedników (skrzynki z płyty wiórowej)  w temacie transportu wszelakich materiałów.  Wypieranie następowało jednak żółwim tempem. Istniał mianowicie jeden istotny problem… Pudełka tekturowe przed 1879 rokiem były cięte i składane w pracochłonnej pracy domowej kobiet. Musiały być również ręcznie sklejane. To wszystko wpływało na wysoką cenę pudełka.




Przed państwem Robert Gair. Przyjrzyjcie mu się uważnie. Nic Wam jeszcze nie mówi?
Pewnie dlatego, że to bohater kolejnej części artykułu.     

            
                     Źródło: https://www.brownstoner.com 

 

1879 rok. Przełom w rozwoju opakowania



Szkot Robert Gair (1839-1927) przypadkowo i wypadkowo wynalazł gotowy do złożenia karton.  Po wojnie secesyjnej założył w Brooklynie firmę produkującą papierowe worki.

Był liderem w swej branży w USA. Pewnego razu właśnie w 1879 roku pewien nieuważny pracownik zniszczył 20 000 takich worków, gdyż źle ustawił metalową linijkę z nożem do cięcia papieru i niechcący pociął je wszystkie.  Co na to szkocki biznesmen?
Przyjrzał się „workowej rzezi” i wpadł na pomysł, że dzięki cięciom i zagięciom można przygotować składany i rozkładany tekturowy karton. W tym samym roku opracował również proces mechanicznego dziurkowania i bigowania papieru lub tektury w jednej operacji, a wkrótce sam opatentował maszynę do składania kartonu.
Pudełko Gaira to pierwszy cenowo dostępny karton na świecie.


Źródło: https://www.6sqft.com


                                             
Opakowania tekturowe Roberta Gaira podbijają światowy rynek…

Szkot wraz ze swoją załogą produkowali innowacyjne kartony dla takich firm jak Bloomingdale,  Colgate i Pond, a koncerny tytoniowe zaczęły stosować  patent Roberta  do produkcji opakowań na papierosy.


1895 rok. Rewolucja w jakości i szybkości produkcji opakowania
 


W USA opatentowano pierwszą maszynę do przemysłowego klejenia kartonów z tektury falistej dwu lub trójwarstwowej.


1896 rok. Początek kartonowych opakowań konsumenckich…

„National Bisquit” ( dziś jako „Nabisco”) – firma sprzedająca krakersy Uneeda Bisquit  rozpoczęła sprzedaż produktu w składanych pudełkach z tektury litej. Wcześniej, wiele artykułów spożywczych pakowano do nieoznakowanych metalowych puszek.  To decyzja, która zadecydowała o przyszłości opakowań konsumenckich. Uneeda była jednym z pierwszych masowo wyprodukowanych markowych produktów nie ograniczających się do okolicznego regionu. Pierwsze 2 mln egzemplarzy wyprodukował sam Robert Gair.

Karton w świecie konsumenckim to strzał w dziesiątkę przede wszystkim ze względu na możliwości marketingowe. Na tekturze zdecydowanie łatwiej o reklamę. Opakowanie na krakersy to również pierwsze opakowanie z tektury litej, na którym wykorzystano nadruk.

                                                
Źródło: https://www.labelprint24.com                     Źródło: https://fineartamerica.com
                                     


Początek XX wieku. Karton wielowarstwowy przejmuje kontrolę nad wysyłką...


Pisaliśmy o żółwim tempie, w jakim karton próbował rewolucjonizować rynek transportowy.
Pudełka cięte i klejone ręcznie nie miały nic wspólnego z opłacalnością, tym bardziej, kiedy mówimy o rewolucji. Jednak patent Gaira, odkrycie dwu i trójwarstwówki aż w końcu pierwsza maszyna do przemysłowego klejenia z 1895 roku - te wszystkie wydarzenia przyczyniły się wielkiej zmiany. Wraz z początkiem XX wieku pudełka zdominowały światowy rynek i stały się materiałem nr 1 do wysyłki na całym świecie, pokonując skrzynki z płyty wiórowej.



Rok 1903…

Pudełko z tektury falistej zastosowane po raz pierwszy do zapakowania płatków zbożowych! 
 
                                                                     
                               
Kolejne legendarne działania Roberta Gaira…                        

Robert doskonale wiedział o sile reklamy, o możliwościach zadrukowania każdego kartonu konsumenckiego estetyczną reklamą, która będzie przyciągać klientów na półkach sklepowych. Dlatego poza doskonaleniem odkrywczych kartonów, zaangażował się w litograficzny proces drukowania reklam aż  do śmierci w 1927 roku.   Firma E.S & A. Robinson (jego długoletni kontrahent) wykonywała w Anglii jego wynalazki.                               



Produkcja opakowań w Polsce i dalsze dzieje pudełka

W Polsce po odzyskaniu niepodległości jeden z pierwszych zakładów produkcji opakowań tekturowych  założono w Nowej Soli w 1921 roku. Na rynku światowym były już dostępne kartony 5 –warstwowe, więc na kolejną z większych kartonowych wydarzeń trzeba było czekać do 1955 roku ( opatentowanie tektury siedmiowarstwowej). Poza tym następowały różne drobne udoskonalenia: wycinane maszynowo rączki dla komfortu noszenia opakowania,  czy różne inne innowacje praktyczne lub estetyczne. 

Rozchwytywane na całym świecie opakowania z czasem dzieliły się na wiele kategorii, takie jak:

 

... i wiele innych.  Te powyżej wymienione lśnią i czekają na klientów w naszym sklepie internetowym: mybox24.pl


Z czasem udoskonalała się również technika nadruku, dzięki której istnieje współcześnie wiele prestiżowych branży opakowań, produkujących kartony ekskluzywne, te opracowujące produkty dla luksusowych marek.

 

Kartony dzisiaj…


I tak oto wszystkim dzisiaj znane pudełka ewoluowały przez wieki, wyrabiając sobie coraz większe znaczenie na całym świecie. Wszystkie opisane przełomowe kartonowe wydarzenia wpłynęły na pudełka, które z chęcią kupujemy i sprzedajemy dzisiaj.  Chęć może być większa,  jeśli sprawdzimy ofertę sklepu mybox24.pl. I to nie tania reklama tylko
tanie i jakościowe kartony,  którymi aż chcemy się chwalić, by ludziom żyło się wygodniej, pracowało się wygodniej, a co arcyważne – ekologiczniej.



Źródło:  mybox24.pl



A oto oferta kartonów, którymi możemy się pochwalić:

Pozdrawiamy,
Zespół My Box

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl